Suplementy diety są to produkty przeznaczone dla osób aktywnie trenujących, ale i nie tylko. Z powodzeniem wykorzystywać mogą tego typu preparaty osoby mniej aktywne, które sporo czasu poświęcają np.: pracy zawodowej, w celu uzupełnienia niedoborów dietetycznych. Kobieta trenująca, podobnie jak mężczyzna, również może korzystać ze suplementacji, w celach wspomagania wysiłku fizycznego, jak i funkcji zdrowotnych organizmu.
Jakie suplementy będą dla niej odpowiednie? Na jakich preparatach powinnaś bazować?
Kompleks witamin i minerałów
Dobry preparat witaminowo-minerałowy powinien stanowić podstawę suplementacji każdej osoby intensywnie trenującej. Powiązane jest to z utratą niezbędnych związków mineralnych podczas wysiłku fizycznego, co generuję dodatkowe zapotrzebowanie na niektóre pierwiastki. Produkt minerałowy powinien być bogaty w magnez, potas oraz wapń, co pozwoli na utrzymanie gospodarki elektrolitycznej w homeostazie. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu sodu oraz żelaza.
Jeżeli mowa natomiast o witaminach, zwiększony wysiłek fizyczny będzie wymagał dostarczenia większej ilości witamin z grupy B, które odpowiedzialne są za szereg procesów przemian energetycznych, regeneracyjnych układu nerwowego, jak i wsparcie dla tkanki mięśniowej. Biorą one również udział w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczy, co skutecznie pozwala wykorzystać składniki pokarmowe, które zjadamy. Witaminy z grupy B dodatkowo wspomagają funkcjonowanie gospodarki insulinowej, zabezpieczając przed jej dysfunkcją.
Kolejną witaminą, jaką trzeba się szczególnie zainteresować, to witamina D3. Odpowiada ona za szereg procesów powiązanych z budową kości i stawów. Efekt ten związany jest bezpośrednio ze stymulacją wchłaniania wapnia i fosforu, z przewodu pokarmowego. Witamina D3 wspomaga układ odpornościowy i siłę mięśni.
Ważne jest również, aby suplement posiadał sporą dawkę witaminy C, jak i E. Obie witaminy wykazują silne działanie antyoksydacyjne, wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, przeciwdziałają skutkom stresu oksydacyjnego. Witamina C wspomaga syntezę kolagenu, co pozwoli zachować dobrą kondycję skóry, jak i stawów. Witaminy dawkujemy zazwyczaj zgodnie z etykietą danego preparatu, spożywając porcję do posiłku bogatego w tłuszcze. Wybierając kompleks witamin i minerałów, zwróć uwagę, aby posiadały np. formy chelatowe pierwiastków, co będzie powiązane z ich skuteczniejszym działanie.
Kreatyna
Kreatyna to najlepszy preparat na rynku, który wspomaga rozwój sportowej formy. Jej działanie polega na adaptacji gospodarki energetycznej Twojego ciała, poprzez zwiększone magazynowanie fosforanu kreatyny w tkance mięśniowej. Oznacza to, że Twoje mięśnie podczas treningu będą w stanie pracować efektywniej, staną się bardziej wytrzymałe, jędrne i silne. Wiele kobiet stosujących preparaty kreatynowe, podkreśla ich walory w kierunku poprawy jędrności skóry, co powiązane jest z pełniejszym wyglądem mięśni. Co więcej, istnieją pewne przesłanki naukowe, które wykazują działanie kreatyny (co ciekawe tylko w stosunku do kobiet), jako produktu poprawiającego samopoczucie i nastrój.
Kreatyna pomaga również magazynować większe zapasy glikogenu w mięśniach, co skutecznie wspomaga wysiłek fizyczny. Rezerwy energetyczne w postaci glikogenu, jak i fosforanu kreatyny pomogą w znacznym wydłużeniu czasu treningu, a także pozwolą zwiększyć intensywność wysiłku, co przełoży się na korzystniejszy wygląd sylwetki.
Dawkowanie kreatyny w dzień treningowy 5-8g w porze okołotreningowej, a w dzień bez treningu siłowego 3-5g rano. Co do formy jaką warto się zainteresować, najbardziej popularny jest monohydrat, który powinien spełnić Wasze oczekiwania.
BCAA
BCAA to połączenie 3 kluczowych aminokwasów takich jak l-leucyna, l-walina oraz l-izoleucyna. Główną cechą suplementu jest wsparcie organizmu na kilku płaszczyznach. BCAA pozwala na ochronę tkanki mięśniowej, poprzez podniesienie koncentracji aminokwasów rozgałęzionych we krwi. Oznacza to, że podczas treningu (zwłaszcza w okresie redukcji), gdy dojdzie do sytuacji braku odpowiedniej ilości substratów energetycznych, organizm skorzysta z aminokwasów BCAA, które spożyliśmy przed treningowo.
BCAA nie tylko więc chroni tkankę mięśniową, ale dodatkowo wpływa na parametry regeneracyjne. Jak wykazują badania naukowe, aminokwasy rozgałęzione biorą również czynny udział w stymulacji układu nerwowego, sprawiając, że podczas treningu, organizm jest w stanie wykrzesać z siebie nieco więcej energii. Odsuwa uczucie zmęczenia, co daje możliwość wykonania kilka powtórzeń więcej. Co ciekawe, zastosowanie BCAA skutecznie ogranicza bolesność mięśni, występującą po intensywnym wysiłku.
Ilość BCAA, jaką należy spożyć to około 10g przed i/lub w trakcie treningu. Wybierając produkt aminokwasowy, celujcie w suplementy diety bez dodatków, tak by w składzie było czyste BCAA.
Podsumowanie
Suplementacja sportowa daje nam możliwości poprawy parametrów wysiłkowych organizmu. Dzięki realnemu wsparciu, jakie otrzymujemy, możliwe jest poprawienie siły, wytrzymałości, regeneracji, czy wsparcie w budowaniu masy mięśniowej. Na redukcji natomiast, zarówno aminokwasy rozgałęzione BCAA, jak i kreatyna skutecznie będą chroniły mięśnie, usprawniały walkę z tłuszczem, oraz dodawały energii. Kompleks witaminowy, zadba, aby niczego Tobie nie zabrakło, a organizm mógł pracować wydajnie i utrzymać homeostazę.
Kreatyny się w tym zestawieniu nie spodziewałam 😛