W dobie, gdzie suplementacja witaminowo-minerałowa jest dość mocno rozbudowana, gdzie wszystkie witaminy i minerały, jak i różnego rodzaju ekstrakty jesteśmy w stanie dostarczyć w formie kapsułki, wiele osób zapomina o naturalnych źródłach mikroelementów, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie.
Nie dość, że warzywa stanowią naturalne źródło związków prozdrowotnych, to dodatkowo wykazują szereg właściwości, jak choćby lepsze przyswajanie przez nasz organizm mikroelementów zawartych w roslinie, co powiązane jest z występowaniem dodatkowych składników, dla danej witaminy, jak np. bioflawonoidy, wspomagają przyswajanie witaminy C.
Jakie warzywa więc warto umieścić w codziennej diecie, by cieszyć się zdrowiem i zadbać o sylwetkę?
Kapusta włoska
Dość popularne warzywo, które często gości na stołach polaków. Kapusta i jej źródła węglowodanów, oparte są w dużej mierze na błonniku, co sprawia, że przyswajalność całej energii zawartej w liściach jest nieco ograniczona. 100g kapusty, to tylko 50 kcal, więc charakteryzuje się ona małą gęstością kaloryczną, co przydaje się podczas diety redukcyjnej, aby zaspokoić apetyt. Jest również cenionym warzywem przez hodowców, ze względu na to, że jej uprawa nie jest zbyt wymagająca i wykazuje spora odporność na mróz, co sprawia, że mniej jest poddawana opryskom. Pod kątem witaminowym obfituje w takie związki jak C, A, K1 i B6. Minerały stanowiące przewagę w kapuście to magnez, miedź i wapń. Kapusta włoska idealnie komponuje się jako baza do sałatek, dostarczając intensywnego smaku.
Szpinak
Każdy zna słynną bajkę o Papaju i działanie tego warzywa na głównego bohatera bajki. Nic w tym dziwnego. Roślina ta zasobna jest w żelazo, co sprawia, żeskutecznie pomaga walkę z anemia, przywracając siły osobie dotkniętej tym schorzeniem. Szpinak jest zasobny również w witaminę C, która stanowi silny antyoksydant wspomagający walkę z wolnymi rodnikami. Jeżeli zależy nam na tym, aby dostarczyć jak najwięcej wysokiej zawartości związków zawartych w tym warzywie, wybierajmy świeże liście o intensywnym zielonym kolorze.
Bakłażan
Należy do najbardziej oryginalnie wyglądających produktów, wszystko za sprawą intensywnego, fioletowego koloru, jak i kształtu przypominającego nieco gruszkę. Specyficzny smak warzywa nadaje charakteru potrawom, a właściwości prozdrowotne skutecznie wspomagają organizm. Bakłażan zawiera nasuninę, która nadaje specyficznego koloru roślinie, ale to nie jest jej główna właściwość. Nasunina wykazuje silne działanie neuroprotekcyjne, które wspomaga funkcję odżywczą komórek mózgu. Co więcej, bakłażan zasobny jest w kwas chlorogenowy, który działa silnie antyoksydacyjnie, wspomagając walkę z wolnymi rodnikami. Dodatkowo wspomaga przeciwdziałanie skutkom stresu oksydacyjnego, chroniąc organizm przed niszczeniem komórek. Kwas chlorogenowy wykazuje również działanie wspomagające odchudzanie, co stanowi z produktu znakomity dodatek na diecie.
Buraki czerwone
Znane są głównie ze swoich właściwości wspomagających układ sercowo-naczyniowy, jak i przyczyniają się do obniżenia wartości ciśnienia krwi. Wszystko za sprawą związków nazywanych azotanami. Azotany są to substancje, które wpływają na ilość syntezy tlenku azotu, który wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Oprócz działania prozdrowotnego azotany dodatkowo wpływają na poprawę funkcjonowania masy mięśniowej, wspomagając głównie wytrzymałość i wydolność mięśniową. Na uwagę dodatkowo zasługuje barwnik znajdujący się w burakach betanina, która wykazuje właściwości wspomagające trawienie, jak i działanie antyoksydacyjne.
Algi morskie
Na koniec perełka w postaci produktu, który jest dość nietypowy, jednak posiada szereg właściwości prozdrowotnych. W kuchni japońskiej algi stanowią typowy dodatek do posiłków, dostarczając sporo witamin takich jak A, B, C, E i K. Pod kątem zawartości minerałów, algi obfitują w magnez. W zdrowym żywieniu cenione są za bogactwo chlorofilu, który wykazuje znaczne działanie antyoksydacyjne. Karotenoidy i fitocyjany natomiast, wspomagają walkę ze stanami zapalnymi, skutecznie wyciszając ich ogniska.