Czasami przerwy w treningu są nieuniknione. O ile osoby zajmujące się sportem zawodowo, na tak długie okresy odpoczynku zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić, to jednak amatorzy, którzy trenują rekreacyjnie, czy to z przyczyn losowych, wynikających np. z pracy zawodowej, czy też sytuacji rodzinnej, jak nowy członek w jej gronie, zmuszeni są czasem, aby zaprzestać trenowania na pewien okres. Czasem wakacje, które miały trwać tydzień, lekko się przeciągnął.
Co wtedy? Czy stracimy to na co trenowaliśmy tygodniami? Czy da się jakoś zminimalizować straty?
Czy stracę formę?
Na pewno trzeba pogodzić się z tym, że podczas przerwy mięśnie nieco tracą na swoim pełnym wyglądzie, co powiązane jest z ilością magazynowanej energii w postaci glikogenu, czy też wody w komórkach mięśniowych. Regularny trening pozwala na utrzymanie pewnej puli zapasowej cukrów w mięśniach, co daje im nieco korzystniejszego wyglądu. Dodatkowo, stan anaboliczny, powiązany z ilością nawodnienia, nadaje jędrności i sprężystości sylwetce. Regularne treningi sprawiają, że sylwetka wygląda na pełniejszą, jędrniejszą i bardziej zgrabną, co jest efektem czasowym, powiązanym z samym procesem treningowym.
Miesiąc to okres, który nie powinien zbyt mocno zaszkodzić sylwetce, pod warunkiem, że będziemy trzymać się kilku zasad, a których wspominam niżej. Przerwa od treningów, jak sugeruje nazwa, oznacza tylko i wyłącznie brak aktywności, stricte ukierunkowanej na budowanie formy. Nie oznacza to, że możemy bezkarnie podjadać, leżeć do góry tyłkiem i nic nie robić w kierunku tego, aby zminimalizować efekty odpoczynku. Pamiętaj więc o kilku wskazówkach.
Pilnuj jakości posiłków
Głównym aspektem, który będzie wpływał na to, co przez miesiąc stanie się z Twoją formą to oczywiście dieta. Wiele osób, mając nawet tak długi odpoczynek, jak 30 dni, trzymając się swoich jadłospisów, nie zmienia zbytnio swojej sylwetki. Jednak co ważne, trzeba zmniejszyć ilość kalorii, które wydatkowałaś na treningu, tak, aby dopasować podaż kaloryczną do obecnych warunków. Nie jedz na mieście fast foodów, które są mocno kaloryczne, zwłaszcza że obecnie nie trenujesz, więc nie potrzebujesz aż tak dużo energii. Co więcej, jeżeli większość czasu spędzasz poza domem, korzystaj z odżywek białkowych, które wspomogą Twoją codzienną dietę i pozwolą utrzymać właściwy bilans.
Pij wodę
Czy to wakacje, wyjazd służbowy czy inny rodzaj przerwy, pij wodę. “Woda daje życie”, jest to slogan banalny, ale w pełni prawdziwy. Nasze ciało to głównie woda. Nawyki z siłowni, aby pić płyny, utrzymuj również podczas przerwy. Jeśli w okresie wakacji zdarzy się mały wypad na imprezę, zakrapianą alkoholem, nic nie szkodzi – wszystko jest dla ludzi, ważne, aby unikać przy alkoholu napoi naszpikowanych cukrem, a bazować na wodzie mineralnej, która szybko przywróci Twoja kondycję po małym nocnym wypadzie.
Znajdź zamiennik siłowni
Bądź pomysłowa, zawsze możesz wykorzystać inny rodzaj aktywności, który dostarczy Ci odrobinę dawki aktywności. Długie spacery, bieganie w terenie, sprawią, że podtrzymasz aktywność metaboliczną i nie będą groźne Ci dodatkowe kilogramy, które złapiesz w ciągu odpoczynku. W hotelowym pokoju z powodzeniem wykonasz protokół Tabat-y, który przyniesie same korzyści.
Czas na regenerację
Wykorzystaj przerwę jako swego rodzaju okazję do odpoczynku. Jest to moment, w którym Twoje ciało w pełni powinno się zregenerować. Czasem osoby trenujące są tak pochłonięte treningami, że tylko przymusowa przerwa, wynikająca ze zdarzenia losowego, jest w stanie zmusić je do odpoczynku. Dlatego może to Twoja okazja, by faktycznie dać ciału możliwości do regeneracji?
Pamiętaj również, aby nie imprezować co noc. Brak snu będzie Twoim wrogiem i nie przyłoży się do tego, aby utrzymać to, nad czym pracowałeś. 6-7 godzin snu na dobę, to opcja minimum, aby organizm był wypoczęty i nie inicjował stanów katabolicznych, które to będą “zjadały” Twoją formą. Znajdź pewien sposób na balans, pomiędzy wypoczynkiem, a zdrowym trybem życia.
Nie zadręczaj się. Wykorzystaj ten czas na relaks, nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Rutyna treningowa, pogoń za sylwetką, nie tylko obciążają Twoje ciało, ale i psychikę. Jak na jakiś czas zapomnisz o tym wszystkim, nic złego się nie stanie. Ważne jest, abyś później pamiętała tylko, po co trenujesz i jaka radość Ci to sprawia.
Podsumowanie
Przerwa od treningów często jest konieczna i wskazana. Wiele osób trenujących nie potrafi odpoczywać, zadręczają się psychicznie, że odpoczynek będzie przyczyniał się do zniszczenia wypracowanych efektów. Dlatego, zamiast zastanawiać się nad tym, czy Twoja forma ulegnie pogorszeniu, korzystaj z okazji, bo być może zbyt szybko się nie powtórzy, a Ty będziesz trenowała przez kolejne kilkanaście miesięcy bez dłuższej przerwy i maksymalnej regeneracji.
dokładnie. nie ma się czym przejmować tylko celebrować sobie ten czas. I fakt, to ważne, żeby utzrymywać pewne nawyki, np. picie wody mineralnej w ilościach, do których przyzwyczailiśmy już swój organizm podczas intensywnych treningów. Jakość wody też ma znaczenie, dlatego od siebie polecę id’eau. Woda, która zachowuje się podobnie, jak ta z lodowców a wydowbywana jest u nas w Polsce – mają badania nawet z AWFem nad wpływem jej na sportowców. Kosmos. Działa i wspomaga trening. \
Przerwa na regenerację przyda się – a najbardziej na spotkania z przyjaciółki. Tak na co dzień skupiasz się na treningu a ludzie podupadają dookoła. Warto znaleźć dla nich czas 🙂