To, że spożycie cukru, zwłaszcza rafinowanego, który bogato występuje w słodyczach, czy produktach wysokoprzetworzonych, nie sprzyja nie tylko zdrowiu, ale i wyglądowi sylwetki, wiadomo od zawsze. Jednak czy spożycie tego typu składnika wpływa bezpośrednio na jakość skóry? Jak się okazuje tak i nie tylko skóry, a również dotyczy kondycji włosów, czy ogólnie zdrowia. Jakich produktów powinniśmy unikać? Czym zastąpić cukier?

O tym, że to, co spożywamy, musi wpływać na funkcje naszego organizm np. na to w jaki sposób się regeneruje, jaką posiada odporność, czy jaki efektywnie odbudowuje struktury takie jak włosy, skóra, czy też paznokcie wiadomo już od dawna. Slogany głoszące, że jesteś tym, co zjadasz, są tutaj w pełni uzasadnione i wymagają pochylenia się nad kwestią doboru składników odżywczych naszej diety. Oczywiście zjedzenie jednego batonika raz na jakiś czas nie sprawi, że Twoja cera zaczyna obfitować w trądzik, jednak skrajne przypadki wymagają wyeliminowania cukru praktycznie na dość długie okresy, a i batonik może być tutaj zabroniony.

Jak zostało wspomniane wcześniej, dieta niedoborowa w składniki odżywcze jak kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały czy specyficzne aminokwasy, będzie powodowała pogorszenie stanu zdrowia i urody. Jednak nie tylko niedobory mają wpływ na to, jak wygląda skóra. Jak się okazuje nadmiar składników pokarmowych, jakim są cukry rafinowane, w sposób negatywny będzie wpływał na wygląd cery, sprawiając, że mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju przebarwienia, krostki czy trądzik.

Mechanizm działania związany z konsumpcją cukru i wyprysków skórnych, oparty jest m.in. na stymulowaniu wyrzutu insuliny. Głównie tego typu działanie posiadają produkty, charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym, jak i ładunkiem glikemicznym. Jak się okazuje są to produkty wysokiej glikacji, posiadające predyspozycje do nasilania pojawiania się pryszczy czy też zaskórników. A przy problemach z cerą, zmiany te potrafią być nasilone.

Co więcej, cukry mogą wpływać na poziom specyficznych hormonów i enzymów, które skutkują zwiększonym wydzielaniem sebum i zmianami jego składu. Powodują one również zmiany w mieszkach włosowych. Oznacza to, że koncentracja cukrów w naszym organizmie, skutecznie będzie przyczyniała się do przetłuszczania włosów i skóry.
Żeby nie było zbyt “słodko”, spożywanie cukrów prowadzi również do procesu, który powoduje glikację białek. Oznacza to, że białka kolagenowe tracą swoje właściwości elastyczne, a skóra szybciej się starzeje i jest podatna m.in. na działanie czynników środowiskowych.

Czego unikać w diecie?

– pszenica
– białe pieczywo
– słodycze np. ciastka, batoniki, czekolada, cukierki, ciasta
– słodkie płatki kukurydziane
– słodkie napoje
– owoce (nie wszystkie)
– alkohol
– makarony na bazie białej mąki

Czym zastąpić cukier?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez słodkiego smaku, doskonałymi zamiennikami są:
ksylitol
– erytrytol
stevia
– słodziki syntetyczne (w ostateczności).

Podsumowanie

Gdy zauważysz u siebie problemy skórne, pogorszenie cery, czy pojawiające się krostki, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie, czy jest doborowa w składniki mineralne, witaminy czy związki prozdrowotne, jak kwasy tłuszczowe. Warto zweryfikować również ilość cukrów, jakie spożywasz, czy nie jest to ilość zbyt wysoka, która może powodować problemy skórne. Jednak czasem cukry to nie wszystko, a nietolerancje pokarmowe, które dają o sobie znać w postaci zmian skórnych, mogą dotyczyć choćby nabiału. Trzeba spojrzeć na zagadnienie żywienia holistycznie, co pozwoli wyeliminować produkty niesprzyjające kondycji skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ