Kakao, czyli nasiona owoców kakaowca poddane procesowi mielenia, stanowi składnik wielu wyrobów cukierniczych, np. czekolady, koktajli, polew, napojów, cukierków, ale nie tylko. Kakaowiec rośnie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. 100g kakao dostarcza dość sporo kalorii, aż 227kcal. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj stosuje się dawki rzędu 2-10g, nie ma większych powodów do obaw.

Wartości odżywcze kakao

Zmielone nasiona owoców kakaowca dostarczają w 100g:
– 58g węglowodanów, z czego 1,8g stanowią cukry proste i aż 33g błonnik
– 20 g białka
– 14g tłuszczu, z czego 7g stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, a 5g jednonienasycone kwasy tłuszczowe
– 500mg magnezu
– ok. 230mg kofeiny.
Ze względu na fakt, że spożywamy kakao w znacznie mniejszych ilościach, podaż ww. składników jest o wiele niższa.

Euforyczne działanie

Kakao zawiera fenyloetyloaminę (PEA), alkaloid pełniący rolę neuroprzekaźnika. Wyniki badań przeprowadzonych na osobach trenujących wykazały, iż PEA wywołuje efekt euforyczny, którego skutkiem jest poprawa wytrzymałości, odporności na ból i polepszenie nastroju. Jednak niektóre osoby źle na nią reagują i może wywoływać bóle migrenowe. Wykazano, że u osób trenujących wydzielana jest ona w większej ilości. Dodanie kakao do napoju lub posiłku przedtreningowego może okazać się dobrym rozwiązaniem, zwiększając w ten sposób efekty jej działania.

Źródło antyoksydantów i polifenoli

Nasiona kakaowca zawierają znaczną ilość antyoksydantów i polifenoli – niemal dwa razy więcej niż czerwone wino i nawet trzy razy więcej niż zielona herbata. Istnieje twierdzenie, które mówi, iż polifenole zawarte w kakao mają właściwości tremogeniczne i mogą wpływać na usprawnienie redukcji tkanki tłuszczowej.

Wywołanie termogenezy organizmu

Związkiem zawartym w kakao odpowiedzialnym za wywołanie efektu termogenicznego jest alkaloid teobromina (1,8%). Dzięki podniesieniu temperatury ciała dochodzi do efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Oprócz tego działania, teobromina jest w stanie rozszerzać naczynia krwionośne i usprawnić pracę serca. Kakao może więc stanowić dodatek, nie tylko do własnej produkcji spalacza tkanki tłuszczowej, ale również wspomóc działanie preparatów powodujących efekt „pompy mięśniowej”.

Jak w domowych warunkach przygotować spalacz tkanki tłuszczowej?

Do przygotowania domowego spalacza tłuszczu potrzebujemy: zaparzonej kawy, najlepiej mielonej, ok. 5-10g kakao, szczypty pieprzu cayenne lub chilli, startego imbiru i cynamonu. Zawarta w kawie kofeina wspomoże działanie termogeniczne teobrominy, a także doda energii. Kapsaicyna z chilli będzie także działała termogenicznie. Imbir zwiększy termogenezę i wpłynie na zmniejszenie apetytu. Tak, jak cynamon wpływa on na regulację poziomu cukru we krwi, zmniejszając uczucie senności i zmęczenia w czasie treningu. Jedynym minusem takiego „domowego spalacza” będzie jego smak. Ale czego się nie robi dla poprawy sylwetki i jakości treningu 😀

Oczywiście można skorzystać również z gotowych rozwiązań i kupić suplement diety, o najlepszym spalaczu dla kobiet pisaliśmy jakiś czas temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ