,,Ważę tyle samo co Ola, jem to samo co Ola, ale dlaczego nie chudnę? Przecież Ola już osiągnęła swój cel! Czemu mi się nie udało?’’. Na potrzeby takich i podobnych kobiecych rozterek powstał ten artykuł.

Żadna dieta nie działa na każdego tak samo!

To trzeba podkreślić na samym początku. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy z koleżanką do siebie podobne, nigdy nie będziemy identyczne. Nasze plany dnia różnią się od siebie, podobnie jak uwarunkowania genetyczne, zdrowie czy aktywność fizyczna.
Jakie czynniki wpływają na reakcje organizmu podczas stosowania diety?
Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, wytłumaczę czym jest metabolizm. Są to przemiany biochemiczne i energetyczne, które zachodzą w organizmie człowieka. Na przemianę materii (metabolizm) składają się:
  • Podstawowa przemiana materii (PPM)
  • Ten proces jest odpowiedzialny za dostarczanie organizmowi energii, której potrzebuje do utrzymania prawidłowych funkcji życiowych. Składową PPM jest ponadpodstawowa przemiana materii (PPPM), na którą ma wpływ dodatkowa aktywność fizyczna.
  • Całkowita przemiana materii (CPM)
  • Na wartość CPM ma również wpływ temperatura otoczenia, spożywanie używek (alkoholu czy papierosów) oraz stres.
Warto podkreślić, że na tempo przemian metabolicznych wpływają nie tylko wyżej wymienione czynniki, ale również szereg hormonów. Chodzi o estrogen, prolaktynę, leptynę oraz grelinę. Odpowiadają one również za uczucie sytości, a co za tym idzie – za Twoje możliwości efektywnej redukcji masy ciała.
Na tej podstawie możesz sama stwierdzić, że metabolizm jest charakterystyczny dla każdego człowieka. Nie ma dwóch tych samych reakcji organizmu na te same bodźce. W końcu każda z nas jest inna i wyjątkowa.

Wzrost i waga to nie wszystko

Bardzo ważny jest skład naszego ciała – ile w nim tkanki mięśniowej, a ile tkanki tłuszczowej. Kolejnym bardzo ważnym parametrem, który ma wpływ na nasz wygląd, to uwarunkowania genetyczne. W przypadku odchudzania, genetyka pełni szczególne znaczenie w związku z odkładaniem się tłuszczu w konkretnych miejscach naszego ciała. Sama widzisz po swoich koleżankach – jedna ma więcej centymetrów w biodrach, druga ma masywniejsze uda, a trzecia może jeść za was trzy i ciągle pozostaje szczupła.
Z tego względu zupełnie różne zalecenia żywieniowe mogą dotyczyć każdej z was. Osoby, którym tkanka tłuszczowa osadza się głównie w okolicach brzucha czy bioder, będą stosowały inną dietę niż osoby, którym tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie.

Twój tryb życia a tryb życia Twojej koleżanki

Możesz chodzić z koleżanką do tej samej pracy, a po niej umawiać się na wspólne treningi. Nie oznacza to jednak, że wasz tryb życia jest dokładnie taki sam. Twoja koleżanka może więcej spędzać czasu na kanapie niż Ty i odwrotnie. W pracy ona może częściej przemieszcza się pomiędzy biurkami. Takie proste czynności oraz zachowania również mają znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ