Wiele kobiet, które zachodzą w ciążę, zastanawiają się, czy ich codzienność nagle ulegnie zmianie. U ginekologa często szukają odpowiedzi na pytania dotyczące aktywności fizycznej. Czy ćwiczenia pomagają przyszłej mamie i dziecku, czy wręcz przeciwnie?

Ze skrajności w skrajność

Nie da się ukryć, że podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele przemian. Przyszłe mamy często same pod wpływem impulsu – troski o zdrowie swoje i dziecka – rozpoczynają treningi lub definitywnie z nich rezygnują. Gwałtowne zmiany nie są w tym przypadku wskazane. Jeśli do tej pory ćwiczyłaś regularnie, nie powinnaś od razu rezygnować z aktywności fizycznej. I odwrotnie – jeśli do tej pory nie uprawiałaś sportu, nie kupuj od razu karnetu na siłownię. W tym przypadku metoda małych kroków będzie najlepsza.

Nie podejmuj pochopnych decyzji bez konsultacji

Pamiętaj, że podstawowym i najważniejszym źródłem informacji na temat ćwiczeń podczas ciąży jest Twój lekarz ginekolog. To właśnie on monitoruje przebieg ciąży i najlepiej wie, na jakie ćwiczenia możesz sobie pozwolić.

Każdy trymestr rządzi się swoimi prawami

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Twoje ciało się zmienia nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Ćwiczenia powinny wspomagać organizm w tych przemianach, a nie dodatkowo obciążać. Dlatego każdy trymestr różni się od pozostałych. Powinnaś mieć to na uwadze podczas dobierania ćwiczeń. Oczywiście pomożemy Ci wybrać te właściwe.

Jak ćwiczyć w poszczególnych okresach ciąży?

Pierwszy trymestr
Jeśli do tej pory ćwiczyłaś regularnie, a ginekolog i Twoje samopoczucie pozwalają, możesz bez skrępowania kontynuować swój plan treningowy. Z jednym tylko zastrzeżeniem – nie ćwicz wyczynowo. Aktywność fizyczna ma Ci pomóc zrelaksować się i rozluźnić mięśnie.

Kobiety, które przed zajściem w ciążę nie uprawiały sportu, powinny zacząć od lekkich ćwiczeń oddechowych. Zacznij od spacerów lub grupowego fitnessu ABT. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem zajęć musisz poinformować trenera o ciąży. Dodatkowo, musisz dostarczyć zaświadczenie od ginekologa, że Twój stan zdrowia pozwala na ćwiczenia fizyczne.

Niezależnie od tego, czy jesteś aktywna czy nie, podczas ciąży powinnaś ćwiczyć mięśnie dna macicy. Wzmocnione mięśnie kegla mogą sprawić, że poród będzie łatwiejszy.

Drugi trymestr
Jeśli w drugim trymestrze chcesz kontynuować ćwiczenia, koniecznie porozmawiaj o tym z ginekologiem prowadzącym Twoją ciążę. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, skoryguj swoje ćwiczenia do tego stopnia, abyś nie czuła zmęczenia ani nie miała zadyszki. W zamian wykonuj więcej ćwiczeń relaksacyjnych lub wydłuż spacery. Możesz również jeździć na rowerku stacjonarnym lub ćwiczyć na orbitreku.. Bardzo dobra w tym okresie okaże się też duża piłka fitball. Pomoże Ci wzmocnić mięśnie kegla oraz kręgosłupa. Ćwiczenia z jej wykorzystaniem są bardzo proste. Wystarczy usiąść na piłce, wyprostować kręgosłup i wykonywać okrężne ruchy bioder.

Trzeci trymestr
Kiedy brzuch się powiększy, a dziecko zacznie naciskać na narządy, nie należy ćwiczyć na siłę. Jeśli będziesz czuła się dobrze, idź na spacer, ćwicz na piłce oraz wzmacniaj mięśnie kegla. Nie przeciążaj mięśni oraz unikaj nadmiernego zmęczenia.

Cel treningów podczas ciąży

Warto wiedzieć, że ćwiczenia podczas ciąży mają wzmocnić Twoje mięśnie, rozładować napięcie oraz poprawić samopoczucie. Nie próbuj redukcji ani treningu wysiłkowego. Swoje plany konsultuj z lekarzem i nie rób niczego na siłę. Kobiety, które decydują się pozostać aktywne w okresie ciąży, szybciej wracają do formy po jej rozwiązaniu, cieszą się lepszym samopoczuciem oraz mogą zniwelować jej nieprzyjemne objawy. Jeśli ciągle pytasz siebie czy warto, odpowiadamy: warto, ale z rozwagą. Pamiętaj o tym, że teraz odpowiadasz nie tylko za siebie, ale również za swoje maleństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ