Ten problem dotyka wielu kobiet, niestety bardzo rzadko potrafimy rozpoznać jego objawy. Źle się czujemy, puchną nam nogi i palce, ale nie wiemy dlaczego. Oto kilka faktów na temat gromadzenia wody w organizmie.
Objawy gromadzenia wody w organizmie
Ciężko nam je rozpoznać, bo towarzyszą nam dość często i są zupełnie normalne. Zmęczenie, ogólne zniechęcenie, opuchnięte nogi, a nawet piersi mogą wydać się większe.
Kiedy najczęściej zbieramy wodę?
Pod koniec cyklu menstruacyjnego. Wtedy poziom estrogenów się podwyższa, a co za tym idzie, występuje wrażenie obrzmienia.
Jesz za dużo słonych potraw
Jeśli jesz dużo słonych rzeczy, możesz mieć podwyższony poziom sodu w organizmie. On również może spowodować, że Twój organizm gromadzi wodę. Dlatego pamiętaj, aby z solą postępować ostrożnie. Jej spożycie jest zalecane, ale w małych ilościach.
Pijesz za mało wody
Organizm broni się przed odwodnieniem, dlatego kiedy dostarczasz mu niewielką ilość wody, magazynuje zapasy pod skórą. Wtedy możesz odczuwać dolegliwości, które opisałam powyżej. W związku z tym, pij dużo. Im więcej pijesz, tym dla organizmu lepiej.
Nie uprawiasz sportu
Nie musisz od razu kupować karnetu na siłownię. Pamiętaj o aktywnym spędzaniu czasu, spacerach, wycieczkach rowerowych lub podobnych zajęciach. Aktywność fizyczna poprawia nie tylko przepływ krwi w organizmie, ale również wszystkich płynów. Kiedy po ośmiu godzinach pracy w biurze czujesz się obolała, masz spuchnięte kostki i odbite szwy spodni na udach, zdaj sobie sprawę, że to przez brak ruchu.
Za bardzo się stresujesz
Niestety, stres jest bardzo ściśle powiązany z gromadzeniem wody. Znajdź swój sposób na rozładowanie się po ciężkim dniu. Dobrym pomysłem będzie… sport.